Doğum gerçekleşti... Genç anne ve baba büyük bir mutlulukla bebeklerini kucakladı... Aile bireyleri ve arkadaşlar derken, bu mutlu günlerinde yanlarında oluşan kalabalık çekilince, genç anne baba bebekleri ile başbaşa kaldı. Şimdi bütün görev, genç anne babaya düşüyor. Anne babalar hamilelik döneminde bebek bakımı ile ilgili kitaplar okumuş, kurslara katılmış ya da eğitimler almış olsalar da, yanlarında tecrübeli büyükleri bulunmayan çiftler, büyük korku ve endişeler yaşayabiliyor. Genç anne babanın bilmesi gereken en önemli nokta, her şeyin mükemmel olmasının gerekmediği ve her bebeğin farklı gelişim gösterdiğidir.

Bir çocuğun hayatında en önemli rolü öncelikle anne üslenir. Kadın, hamile kaldığı andan itibaren yeni bir rol kazanmış olur. Hamilelik, bebeğin ilk kalp atışlarının, ilk tekmelerinin sevinciyle gelen özel bir dönemdir. İyi bir anne olabilecek miyim? kaygısını her anne adayıtaşır ancak genç yaşta anne olmak bu kaygıyıdaha da artırır.

Bebeğinizin bakımı sanıldığı kadar zor değil

Anne, mutlaka eşi dışında fikrini alabileceği bir büyüğü ile bebek bakımını paylaşmalıdır. Genç anne adayının pek çok sorusunun karşılığı güvenilir bebek bakım kitaplarında bulunsa bile, bebeğin doğumu ile ailenin hayatına giren ve bundan sonra bebeği takip edecek çocuk doktoru da güvenilir bir şekilde yanıtlayacaktır.

Yeni doğan bebeklerin göz bakımı, ağız bakımı ve burun bakımı son derece önemli bir konudur. Bebeğinizin gözlerini, ağzını ve burnunu her gün düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir. Bebeğinizin sağlığı ve konforu için yapmanız gereken bu bakımların ayrıntılarından bahsetmek istiyoruz. İşleyeceğimiz konular ise şu şekilde: Göz temizliği nasıl yapılır, göz çapağı neden olur ve nasıl temizlenir, pamukçuk hastalığı nedir, ağız temizliği nasıl olur ve ağız kokusu nasıl giderilir?

Şimdi sıra doğru ürünü seçmekte

Aylarca devam eden sabırsız bekleyişin ardından, bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız an, dünyanın en büyük mucizelerinden birine de sahip olursunuz. Bundan böyle hayatınıza bir “Anne” olarak devam edeceğiniz gerçeği mutlu bir heyecanın yanı sıra, getirdiği sorumluluk duygusu nedeniyle endişe kaynağı olabilir. Anneler bebek bakımıyla ilgili ne kadar kitap okuyup öğüt dinlese de birçok konuda endişelenir. Bebeğin ağlaması ya da uykusuzluğu annelerde panik yaratabilir.

Öncelikle bebeğinin pespembe ve bebek gibi tabir edilen pürüzsüzlük ile doğmayacağını kabullenmelisin. Her bebek için geçerli olmasa da birçok bebeğin kafa anatomisinde şişkinlik, kaş ve alın bölgesi başta olmak üzere kırmızılıklar, akne, burunda basıklık, cinsel organ ve genital bölgesinde şişkinlik gibi özellikler görülebilir. Fakat cinsel organ ve kafada şişkinlik her zaman normal olmayabilir. Doktoruna danışmayı ihmal etmemelisin.

{{ item.header}}